open
PROGRAMM
Fr 22.2.
11:59 pm

Electric Marmalade Shake

 

// Alicia Hush
// DeWalta & Mike Shannon
// Guillaume & the Coutu Dumonts
// The Mole & The Sunshine Dancers


 

Sa 23.2.
11:59 pm

Slow Life Showcase

 

// Riccardo (IT)
// LaurineCecilioDJ Tree

Chillout room:

// Ethereal Logic
*Lighting & Visuals by Nindya Nareswari


 

So 24.2.
08:00 pm

Yoyaku x Hoppetosse

 

// Cabanne
// Janeret
// Lowris
// Maayan Nidam (live)
// Roger Gerressen
// Varhat
// Zendid


 

Fr 1.3.
11:59 pm

Betriebsfeier

 

// Martin Landsky
// Asem Shama
// Pauli Pocket
// Click | Click
// Dachkatze
// Header
// XXX
// Neco
// Marcel Freigeist
// Timo Kreissl
// Fabian Drews
// Burnhard
// Thomas Winniewski
// Noa
// Empro
// Coco


 

Sa 2.3.
11:59 pm

Betriebsfeier

 

// Martin Landsky
// Asem Shama
// Pauli Pocket
// Click | Click
// Dachkatze
// Header
// XXX
// Neco
// Marcel Freigeist
// Timo Kreissl
// Fabian Drews
// Burnhard
// Thomas Winniewski
// Noa
// Empro
// Coco


 

So 3.3.
08:00 pm

Unset

 

// Luc Ringeisen (live) quadraphonic surround
// Unset (aka Luc Ringeisen & Lorenzo Chiabotti (live) quadraphonic surround
// Ion Ludwig (live)
// Vincent Lemieux


 

Fr 8.3.
11:59 pm

FUSE 10 Berlin

 

// Enzo Siragusa
// Seb Zito
// Rich NxT
// Rossko
// Ben Rau


 

Sa 9.3.
11:50 pm

Reciproc ⋐ 6 ⋑

 

// Atree
// Ben Balance
// Cedric Dekowski
// DJ W!ld
// Fabe
// Funk E
// Reiss
// Robin Ordell
// Sedee
// & More TBA


 

So 10.3.
08:00 pm

Perfect Sundays:::

 

upstairs: Playground
// Christian AB
// Apollonia
downstairs: CDV-Floor
// Triptease + Hugo (live)
// 3 very special Guests


 

Fr 15.3.
11:59 pm

The Ghost – Club Tropicana

 

// KRN
// P-Man
// Sugar Free & Fonte
// The Ghost


 

Sa 16.3.
11:59 pm

Point of View

 

// caLLy
// Charlie
// Giuliano Lomonte


 

So 17.3.
08:00 pm

the Volks on the boat

 

TBA


 

Fr 22.3.
11:59 pm

Subtil

 

// Kozo
// Andrei Ciubuc
// Paul Agripa
// Vlad Arapasu
// Martin Glowacz
// Nils Weimann


 

Sa 23.3.
11:59 pm

Slowdance label night

 

// Spacetravel (Perlon, Mellinflow)
// Tolga Fidan (live) (Apollonia, Vakant)
// Alexey Orlov
// Finetune (live)
// Tagir