open
PROGRAMM
Mi 22.5.

RoundQubeMusik meets Quatschen Records

 

// Francesco Passantino
// Sonartek
// Der
// Aderenz
// Gabriele Mancino


 

Do 23.5.
03:00 pm

Analog Room Showcase

 

// A Guy Called Gerald (live)
// Alexkid
// Roman Flügel
// Dasha Rush (special ambient set)
// Siamak Amidi


 

Fr 24.5.
03:00 pm

Timeframe

 

// Eli Verveine
// Junki Inoue
// Loop Exposure (live)
// Cez
// Jaja
// Zendid


 

Fr 24.5.
11:59 pm

Betriebsfeier

 

// Philip Bader
// Adolpho & Franky
// Eveline Fink
// Empro
// Coco
// Foolik
// Mike Book & Daniel Jaeger
// Lina
// Luca Doobie & The Lumen
// Ferdinand Dreyssig
// D.M.S.
// Andy Walden
// D-Javú
// Benedict


 

Sa 25.5.
12:00 pm

Pressure Traxx & raum…musik

 

// Costin Rp
// Jaffa Surfa
// Arno
// Special guest


 

Sa 25.5.
11:59 pm

Betriebsfeier

 

// Philip Bader
// Adolpho & Franky
// Eveline Fink
// Empro
// Coco
// Foolik
// Mike Book & Daniel Jaeger
// Lina
// Luca Doobie & The Lumen
// Ferdinand Dreyssig
// D.M.S.
// Andy Walden
// D-Javú
// Benedict


 

So 26.5.
12:00 pm

tINI & The Gang “Randra’s Birthday Special”

 

// tINI
// Patrick Specke
// Sebastian Rudolph
// Junger
// Patrick Poitz
// Levat


 

So 26.5.
08:00 pm

Club Guesthouse Night at Hoppetosse

 

// Rhadoo
// Maayan Nidam
// Dubtil
// Andrei Ciubuc
// Kozo
// Julian
// Cotė


 

Mo 27.5.
03:00 pm

Dunkle Dummies meets VayVay

 

// Kevin Kutta
// Chris Cutter
// serdal
// Francesco Assenza
// Andrea Ferlin


 

Di 28.5.
03:00 pm

Sol Asylum

 

// Leiris
// Ma.to
// Miss Jools
// Julie Marghilano


 

Mi 29.5.
03:00 pm

Wednesdays:::

 

// Luca Cazal
// Peak
// Tobi Neumann


 

Mi 29.5.
11:59 pm

The Ghost 3rd Birthday Part 1

 

// Andy Hart
// Christian AB
// Gene On Earth
// Hamish & Toby
// KRN
// Truly Madly
// The Ghost
// Spaced DJs – Tho & Loren
// Vlada

Artwork: Eric Plankton


 

Do 30.5.
12:00 pm

The Ghost 3rd Birthday Part 2

 

// Andy Hart
// Christian AB
// Gene On Earth
// Hamish & Toby
// KRN
// Truly Madly
// The Ghost
// Spaced DJs – Tho & Loren
// Vlada

Artwork: Eric Plankton


 

Fr 31.5.
03:00 pm

Into the Woods

 

// Afriqua
// Youandewan
// Dafoe
// Ronin
// Markovela
// LSG
// Thomas Roland
// Tarek Charbonnier
// Sofiane


 

Sa 1.6.
12:00 pm

Rotate

 

// Assumers (live)
// Cleymoore
// Kristina (UA)
// Levi Verspeek
// Mejia & Legri
// Ann (live)
// Demiurge (live)
// KHMGNFF
// Thoms Romain
// Nies


 

So 2.6.
12:00 pm

That Sunday in June

 

// Satoshi Tomiie
// Jenifa Majanya
// Children of Valis
// Laverne Radix


 

Mo 3.6.
03:00 pm

Vatos Locos

 

// Hector
// Chad Andrew
// David Gtronic
// Sece


 

Di 4.6.
03:00 pm

Gemini Day

 

// Alex Celler
// Anton Kubikov
// BioN
// Denis Kaznacheev
// Matthias Lindner
// Oskar Szafraniec


 

Mi 5.6.
03:00 pm

Seekers at Club Der Visionaere

 

// Vladimir Gnatenko
// Bruno Schmidt
// Etienne
// Miki
// Ethel


 

Fr 7.6.
03:00 pm

Loosen Up

 

// Guillermo de Caminos
// Ernesto Ferreyra
// Ema Remedi


 

Fr 7.6.
11:59 pm

Get Perlonized

 

// A Guy Called Gerald
// Vincent Lemieux
// Sammy Dee
// Zip